Село Забърдо (Чукуркьой - село в дол) е разположено терасовидно по двата бряга на Забърдска река, на 1,250 м.н.в.
На 25 април 2006г. на мегдана в чепеларското село Забърдо, по спомени и снимки от началото на ХIХ в., бе възстановена въртележката (Виенско колело). Последната въртележка е била през 1948 г. И сегашното колело е направено изцяло от дърво, а диаметърът му е 6м.
На 4км. от Забърдо се намира природният феномен Чудните мостове - два скални моста.
В околностите на селото има множество пещери, всяка със своя история...
Забърдо е малко село в Южен централен регион на България и е част от община Чепеларе, област Смолян. Селището е много старо, има доказателства, че то е съществувало още преди създаването на Османската империя. Разположено е в долината на река Забърдска. Основен поминък тук е земеделието и животновъдството, като все по-голям дял заема и туризмът. Районът около Забърдо е перфектен за най-разнообразен лов. Опитни авджии казват, че там можеш да видиш почти всички животни, характерни за нашите географски ширини.
Кой ли би могъл да предположи толкова чар в едно малко, но кокетно село!
Родопското Забърдо се оказа по-опитно в омайването на богати и известни мъже и от най-засуканата хубавица. Едва ли жителите му някога са се надявали, че то ще доживее такива дни на звездна слава!
На 4 км. от Забърдо се намира прекрасният природен феномен Чудните мостове (Еркюприя) – два мраморни скални моста. Името идва от "ер" (тур. - земя) и "кюприя" - мост, т.е. естествен скален мост. Смята се, че са се образували при срутване на някогашна пещера, образувана в протерозойски мрамори от водите на малката река Дълбоко дере, навярно при земетресение. Водите отнесли част от падналите материали и образували един до друг два мраморни моста. Между двата все още има огромни каменни блокове, които заемат речното корито.
Първият поразява със своята внушителност и красота. Той е дълъг 96 м, ширината му варира от 7 до 45 м, а височината от 14 до 43 м. Започва с 3 отвора, различни по големина, а завършва с един. Смята се за най-високия пещерен отвор в нашата страна. По неговата снага, с дебелина 10-15м, минава пътеката от село Орехово за село Забърдо.
Вторият мост, който е на 200м под първия, е по-дълъг и по-тесен, трудно достъпен за обикновения турист без екипировка и опитен водач. Дълъг е около 60м. Започва с широк отвор, който постепенно се стеснява и се превръща накрая в обикновенна цепнатина.
Малко преди втория мост се тъмнее входът на Ледената пещера, в която до късно лято се запазва лед. Зад моста водата пропада в карстов понор и изчезва в дълбините на земята, за да се появи на 1,5км. по-ниско. Надолу от втория мост е дива, непроходима клисура. Сред нея високо на левия бряг на реката е огромният вход на Голямата пещера, в която са намерени отломки от древна керамика(V-VІ в. пр.н.е. ).